Mürted nedir?

Eylül 20, 2006 at 23:30 p 1 yorum


لا اله إلا الله
محمد رسول الله
بســـم الله الرحمن الرحيم

“Ey Cebrail’in, MikaiVin ve İsrafil’in Rabbi! Gökleri ve yeri yaratan, gaybleri yegane bilen Allah’ım! Sen, kullarının arasındaki ihtilaflarda hüküm verensin. Ey Allah’ım! Beni hakka ulaştır. Sen dilediğini doğru y ola iletirsin.”
(Müslim)

“Cahiliyyenin hükmünü mü istiyorlar? Yakinen inanan bir kavim için
Allah ‘tan daha iyi hüküm veren kim vardır? ”
(Maide: 50)

“Hayır! Rabbine andolsun ki, aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem tayin etmedikçe ve haklarında verdiğin hükümden dolayı kalplerinde bir sıkıntı duymadan kabul etmedikçe, iman etmiş olmazlar. ”
(Nisa: 65)

“Sana ve senden öncekilere indirilenlere inandıklarını idda edenleri görmüyor musun? Reddetmeleri emrolunmuşken, tağu-ta muhakeme olmak istiyorlar. Oysa şeytan onları derin sapıklığa saptırmak ister.”
(Nisa: 60)

MÜRTED BAHSİ

Mürted : İslâm’dan sonra kâfir olan müslüman-dır…
İlim adamları, İslâmdan sonra insanı küfre götürecek bir çok meseleler zikrederler… Bunların hepsinde de mürteddin kanını ve malam helâl saymışlardır. Hatta yalnız dille söylenen ya da oyun veya mizah yollu ifade edilen bazı kelimeleri de bunun müsebbibi olarak kabul ederler. Cenabı ALLAH buyurur ki :
“(Münafıklar o kötü sözö) söylemediklerine dair ALLAH’a yemin ediyorlar. And olsun o kâfir kelimesini söylemişlerdir. Onlar Müslümanlıklarını açıkladıktan sonra da kâfir oldular…”
(Tevbe: 9/74)
Bu ayet üzerine derler ki ; görmüyor musun, Hz. Peygamberin devrinde olmalarına, O’nunla beraber cihad etmelerine, namaz, zekât, hac, tevhîd gibi ibadetleri yapmalarına rağmen ALLAH, bir kelimeyi söyledikleri için onları tekfir etmiştir.
Yine.ALLAH buyurur:”
“De ki ; Allah’ın âyetleri ve Rasûlü ile mi alay ediyorsunuz?… Özür beyan etmeyiniz; imandan sonra küfrettiniz !. . ”
(Tevbe: 55-56)
Hz. Peygamber (S. A. V.) le beraber Tebûk’te bulunan ve mizah olarak ağızlarından bir kelime kaçıran bu sahâ bilerin imandan sonra küfre gittiklerini ALLAH, iste bu âyetiyle beyân etmiştir,
İşte bu şüpheye dikkat et!.. Zira diyorlardı ki; AL-LAH’tan başka ilâh olmadığına şehadet eden, namaz kılan ve oruç tutan müslümanları tekfir mi ediyorsunuz ?.
Sonra cevabına dikkat et Zira bu, zikret- tiklerimizin en faydalı olanıdır.
Yine ona delil; teslim olmalarına, ilim sahibi ve iyi olmalarına rağmen Beni İsrail hakkında Allah’ın ifadesidir. Zira onlar Hz. Musa’ya diyorlar di ki : “Onların ilâhları olduğu gibi bize de bir ilah yap.”
Yine bazı sahabiler Hz. Peygambere “Bize Zâti Envât yap” demişler ve Hz. Peygamber (S.A.V.) de bunun, Beni İsrailin “Bize bir ilâh yap” demelerine benzediğini yemin ederek söylemiştir

powered by performancing firefox

Reklamlar

Entry filed under: Ateist, Fetva, Şeriat.

Zikir meclislerinin başlıca sözel simgesi niçin hep HU’dur? Kuranda Allahın “biz” diyerek ifadelerde bulunması çokluğu ifade etmez mi?

1 Yorum Add your own

  • 1. duygu  |  Nisan 28, 2007, 23:30 p

    insanların dinine olan güvenleri yok

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kitap indir

Gençliğin imanını sorularla çaldılar Pdf formatında indirmek için resmin üzerine tıklayınız. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek yada farklı formatta indirmek için buraya tıklayınız.

Blog Stats

  • 2,099,992 hits

GençMücahid.Net


%d blogcu bunu beğendi: