Cenazelerin Acele Defnedilmeleri Hakkında-

Eylül 28, 2006 at 23:30 p Yorum bırakın


Acelecilik, insana muhakeme imkânı tanımadığı için bir çok yanlış adımın baş mümessilidir. İnsanlar hakkında hüküm verirken, cezalandırırken, konuşurken acele edenler, ale-l acele karar alanlar çoğu kere hata yaparlar. Bu yüzden her işimizde düşünüp taşınarak – ama âheste revlik etmeden- hareket etme manasında “tennî” ile hareket tavsiye edilegelmiştir.

“Acele işe Şeytan karışır.” sözü halk arasında sıkça kullanılır. Peygamber Efendimizden (sav) rivayet edilen bir hadis de: “Acele Şeytan’dandır.” şeklindedir. Çünkü acele etmeyen insan itidalli davranır. Bu durumda Şeytan’a uyma, onun oyuncağı olma ihtimali azalır. Onun için o mel’un, acele etmesi için insana vesvese verir.

Tabii, insan-ı kâmil olmanın yolu sırat-ı müstakîmi muhafaza etmekle olur ki, o da ifrat ve tefritlerden korunmaktır. Acele etmeyeceğim diye tembellik edip adını “teennî” koymak elbette bir aldanıştır. Acele etmemek, “aktif sabır” demektir, hiçbir iş yapmayarak pasif bir şekilde hımbılca oturmak değil. Bu durumda bekleyen insan kuluçkada yumurtalarını durmadan çeviren tavuk gibi olmalıdır.

Diğer yandan bazı işlerde acele etmek gerekir. Hayır işleri bunlardandır mesela, bekletmeye gelmez. “Demiri tavında dövmek” gerekir. Zira, “Hayır işlerin muzır manileri çok olur.” Nefis ve Şeytan devreye girerek yapılacak güzel işlere mani olmaya çalışırlar.

Alimlerimiz, hadis-i şeriflerden ve Efendimiz’in (sav) uygulamalarından hareketle şu beş hususta acele etmek gerektiğini söylemişlerdir:

1. Misafir gelir gelmez ona yemek ikram etmede acele etmek.

2. Günahtan hemen sonra tevbeye koşup af dileme konusunda acele etmek.

3. Çocuklara dinî bilgileri güzelce öğretme, zamanı gelince onları geciktirmeden evlendirmede acele etmek.

4. Özellikle farz namazları vaktinde kılmada acele etmek.

5. Cenaze namazını çabucak kılarak ölen insanı bir an önce defnetme hususunda acele etmek.

Biz bunlardan 5.sinin üzerinde biraz durmak niyetindeyiz. Rasulüllah Efendimiz (sav), ölülerimizi defnetmede aceleci olmamızı tavsiye ediyor.

Cesedin, toprağa verilmediği sürece geride kalanların acısının artarak devam ettiği, her gelenin ağıt yakıp acıyı tazelediği çoklarımızca tecrübe edilmiş bir gerçektir. Hem ceset – usulüne uygun muhafaza edilmezse- kısa süre sonra renk atmaya, çürümeye ve kokmaya başlar.

Bu mevzuda şu hadis-i şerifi hatırlamakta da fayda var: “Cenazede çabuk olun. Eğer sâlih biri ise, kendisine iyilik yapmış olursunuz. Böyle biri değilse, belayı bir an önce sırtınızdan atmış olursunuz.”

Bunları nazar-ı itibara aldığımızda Efendimiz’in (sav) emir makamındaki tavsiyesinin hikmetlerini daha iyi anlıyor ve “Sadakte Ya Rasulallah / Doğru söyledin ey Allah’ın Peygamberi” deme lüzûmu hissediyoruz.

Halk arasında bazı cenazelerin, maddî ve manevî ağır olduğu, dolayısıyla defin işlerinin zor ilerlediği, ilgilenenleri bıktırdığı.. bazı cenazelerinse tam aksine hafif olduğu, acelesi varmış gibi koştura koştura kabre gittiği, teçhiz- tekfin işleriyle uğraşanlara hiç zorluk çıkarmadığı inancı vardır. Birinci guruptakilerin teçhiz-ü tekfininin ağır ilerlemesi gibi tabutlarının da zor taşındığı, ikinci guruptakiler için tam tersi her şeylerinin hafif olduğu inancı da yukarıdaki inanca eklenir.

Geçenlerde Hakk’ın rahmetine kavuşan Alaaddin Özçoban abimizin cenazesine katılanlar, onun acelece kabre gittiğini, koşturarak ancak yetişebildiklerini anlattılar. İnşallah kendisi –ve tabiki kendimiz için- “cennet bahçelerinden bir bahçe” olmasını ümid ettiğimiz kabri içindir acelesi. Ve günahlarının azlığındandır hafifliği.

Rabbim bizi teennî ile hareket eden, sırat-ı müstakimde olan ve en nihayet cenazesi “hafif” olan kullarından eylesin. Amin!

Yusuf Ünal
Özel Ahmet Ulusoy Lisesi
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni

powered by performancing firefox

Reklamlar

Entry filed under: Fetva, Hukuk.

Bazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı? Besmeleyle kesildiği bilinmeyen et yenir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kitap indir

Gençliğin imanını sorularla çaldılar Pdf formatında indirmek için resmin üzerine tıklayınız. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek yada farklı formatta indirmek için buraya tıklayınız.

Blog Stats

  • 2,114,786 hits

GençMücahid.Net


%d blogcu bunu beğendi: