Din olmaz İse Ahlak Nasıl Olur?

Kasım 27, 2006 at 23:30 p 1 yorum


Din olmayan toplumlarda insanlar her türlü ahlaksızlığa açık duruma gelirler. Örneğin dindar bir insan ahirette hesabını vereceğini bildiği için kesinlikle rüşvet almaz, kumar oynamaz, kıskançlık yapmaz, yalan söylemez. Ama dinsiz bir insan bunların hepsini yapmaya açıktır. Bir insanın “ben dinsizim ama rüşvet almıyorum” veya “ben dinsizim ama kumar da oynamıyorum” demesi yeterli olmaz. Çünkü Allah korkusu olmayan ve ahirette hesap vereceğine inanmayan bir insan, ortam veya şartlar değiştiğinde bunlardan herhangi birini kolaylıkla yapabilir. “Dinsizim ama fuhuşyapmıyorum” diyen bir insan fuhuşun normal karşılandığı bir yerde fuhuşyapabilir. Veya rüşvet almadığını söyleyen bir insan eğer Allah’tan korkmuyorsa “oğlum hasta ölmek üzere, onu için rüşvet almak zorundayım” diyebilir. Dinsizlikte hırsızlık bile bazı ortamlarda meşru görülebilir. Örneğin böyle kişiler kendilerince otellerden, eğlence yerlerinden havlu veya dekoratif eşyalar almayı hırsızlıktan saymayabilirler.

Oysa dindar bir insan böyle bir ahlakı göstermez. Çünkü Allah’tan korkar ve Allah’ın, niyetini de, düşüncelerini de bildiğini unutmaz, samimi davranır ve günahtan kaçınır.

Dinden uzak bir insan “dinsizim ama affediciyim, intikam veya kin hissi duymam” diyebilir. Ama bir gün öyle bir olay olur ki çileden çıkar ve en umulmayacak tavrı gösterir. Bir insanı öldürmeye, yaralamaya kalkar. Çünkü üzerinde taşıdığı ahlak, ortamlara, koşullara, yaşanılan yere göre değişen bir ahlaktır.

Oysa Allah’a ve ahirete inanan bir kişi koşullar ve ortam ne olursa olsun güzel ahlak göstermekten kesinlikle taviz vermez. Ahlakı “değişken” değil “oturmuş” olur. Allah dindar insanların üstün ahlakını ayetleriyle haber vermiştir:

Onlar Allah’ın ahdini yerine getirirler ve verdikleri kesin sözü (misakı) bozmazlar. Ve onlar Allah’ın ulaştırılmasını emrettiği şeyi ulaştırırlar. Rablerinden içleri saygı ile titrer, kötü hesaptan korkarlar. Ve onlar-Rablerinin yüzünü (hoşnutluğunu) isteyerek sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak ederler ve kötülüğü iyilikle savarlar. İşte onlar, bu yurdun (dünyanın güzel) sonucu (ahiret mutluluğu) onlar içindir. (Rad Suresi, 20-22)

Reklamlar

Entry filed under: Allah'ın Varlığı, Azap, Bela, Din, Hz. Muhammed, inanç, Kur'an Mücizesi, Kuran, Müslüman, Müslümanlık, nefis, Sohbet, Tefsir, İbadet, İmtihan, İnsan, İslam.

kalp te vicdan konuşur diyorsun başka bi ses var onu nasıl izah ediceksin? Din nasıl Yaşanılır?

1 Yorum Add your own

  • 1. savas  |  Ocak 28, 2007, 23:30 p

    Bu yazıyı yazan arkadaşa kısmen katılıyorum ama demeden de kalamıyorum çünkü islamın getirdiği ahlak biçimiinsanların onundeki birsürü yoklardan en iyisi olarak yorumluyorum. nedeni insanlara verilmi bir aklın olması ama bunun sınırları o kadar geniş olmadığından dolayı bazı noktalarda hata yapabileceğini ve bu konularda yanlışlıkyapıp insanlara zarar verebileceğini ve bu konuda insanlaraallahın rehberliğinde iyiye ulaşabiecekleri dir .Sizlere bir kanıt olrak bir sosyalist bir kızın fuhuş yada seksi görünmek için uğraşmaz nedeni yaşayan insanların birşereefi ve haysiyeti olduğunu bildiğinden dir ve kendisini bu şekilde kucultmez cunku yüceliğin akıl yolu ve ilim yolu olduğunubilir .
    “Dinden uzak bir insan “dinsizim ama affediciyim, intikam veya kin hissi duymam” diyebilir. Ama bir gün öyle bir olay olur ki çileden çıkar ve en umulmayacak tavrı gösterir. Bir insanı öldürmeye, yaralamaya kalkar. Çünkü üzerinde taşıdığı ahlak, ortamlara, koşullara, yaşanılan yere göre değişen bir ahlaktır.”
    Vermiş olduğunuz bu orneğide cokca dar bir bakış olduğunu düşünüyorum ve bir cok müslimanında sizin bu dediğiniz şeyleri yapmıştır zaten ama siz gercek muslüman bunu yapmaz veyada dinin d sinden anlamayan bunu yapmaz diyerek bunu kestirip atabilirsiniz .Şunu da bilmek gerekir tam bir sosyalist veya kominist te bunu yapmayacağıdır nedeni de şartların ve gelişen ahlaklarının bunu kabul edemeyeceğidir cünkü bu dunyada yapılması gereken herşeyin insanın daha iyi yasaması için olduğu ve bunu yamasının hiç bir şey katmayacağı veyada hiç olmazsa kendi kendini lekelemek istemeyceğidir.teşekkür eder ve calışmalarınızda başarılar dilerim

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kitap indir

Gençliğin imanını sorularla çaldılar Pdf formatında indirmek için resmin üzerine tıklayınız. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek yada farklı formatta indirmek için buraya tıklayınız.

Blog Stats

  • 2,115,657 hits

GençMücahid.Net


%d blogcu bunu beğendi: