Yezid’e Dair..

Mart 12, 2007 at 23:30 p 8 yorum


…Böylelikle iç savaş sona erdi. Bu yıla birlik yılı denir. Ancak H.z Hasan, Muaviyeden önce vefat etti. ( Muaviye kendisinden sonra H.z Hasan’ı veliaht tayin ediyor )

Bundan sonra H.z Muaviye (r.a) halife seçiminde kendisinden sonra bir çekişme ve iç savaş olmaması için oğlu Yezid’i veliaht tayın edıyor.

Bugün Yezid’in adını duyduğumuzda ister Ehl-i Sünnet ister Şia olsun onu lanetle anıyoruz. Bunun için burada biraz duralım ve konuyu inceleyelim.

1. Şeriat Açısından: Babanın oğlunu veliaht ve kendınden sonrası için halife olarak seçmesi konusunda en küçük bir engel yoktur. Kur’an şöyle buyurur “Süleyman, Davud’a mirasçı oldu.” ( Neml Suresi;16) H.z Ali’nin oğlu H.z Hasan’ı veliaht seçtiği söylenir. H.z Muaviye yeni bir şey ortaya koymadı.

2. H.z Muaviyenın maksadı sadece İslam devletının istikrarıydı. Şayet tamahkar Müslümanlar her halifenin ölümünde mücadele ve savaş yapacak olsalardı İslam Devleti zayıflayacak çevredeki hükümdarlar ve İslam düşmanları fırsat kollayacaktı.

3. H.z Hüseyin’i katlettiği için bugün Yezid’i lanetliyoruz. Ancak babasının onu veliahd seçtiği sırada H.z Hüseyin katledilmemiş Kerbela faciasıda olmamıştı. Öteki Müslümanlar gibi oruç tutan, namaz kılan bir prensti. Muhammed b. El-Hanefiyye (H.z Hasan ve H.z Hüseyin’in H.z Fatımadan doğmayan baba bir kardeşi) şu şahidliği yapıyor. “Gece gündüz Yezidle evinde bir ay birlikte oldum. Asla gözümden uzaklaşmadı. Şarap içtiğini hiç görmedim.” Yezid’i eleştirenler onun avcılıktan hoşlandığını, av köpeklerı bulundugunu (bunda en küçük bir dini engel yoktur) namazları ilk vakıtlerınde değil son vaktında kıldığını söylemektedirler. H.z Peygamber (s.a.v) buna izin verdiğine ve mübah gördüğüne göre bu eleştiride dikkate alınmaz.

4. H.z Muaviye, Yezid’i sırf oğlu olduğu için değil, bilakis onda yöneticiliğe elverişli bir meleke gördüğü ve devletin hayrı olduğunu umduğu için seçti.

Yazar bu konu hakkında bir örnek veriyor. Bu arada yazarımız Prof. Dr. Muhammed Hamidullah. Eserinin ismi ise “İslam Anayasa Hukuku” Beyan yayınları.

Reklamlar

Entry filed under: anayasa, Din, emeviler, Fetva, Fıkıh, hilafet, Hukuk, islam anayasası, islam hukuku, muaviye, yezid.

Kur’an’ı herkez Anlar Hadislere ne Gerek var? İslam ile BAtı arasındaki farklar nelerdir?

8 Yorum Add your own

 • 1. erol  |  Ağustos 1, 2008, 23:30 p

  allah için muaviyye hz diyorusnuz yezide düze cıkarıyorusnuz ehli beyt katileri için şunu bilinki zulme canak tutanda zulmu işleyende aynıdır ltf bu kanlu şahsiyetlerden dolayı elinizi ehlibeytin kanına bulamyın zira şunu iyi bilin allah şüphesiz aramzıdaki bu konularda hükmünü verecektir

  Cevapla
 • 2. 4 Kapı 40 Makam  |  Ağustos 28, 2008, 23:30 p

  Bakınız yazınızda, Hz.Muaviye kendisinden sonra Hz.Hasan’ı veliaht tayin etti diyorsunuz ki bu kuyruklu bir yalandır… Ayrıca bütün kaynaklarda bellidir ki Hz.Hasan eceli ile ölmemiş Hz.Muaviye tarafından zehirlenerek öldürülmüştür… Yazınızın diğer kısmında da konuyu saptırıp yezid-i aklıyorsunuz… Allah sizi affetsin… Biliniz ki peygamberi sevmek için ehlibeyti takip etmek gerekir… Yüce Kuran ın ayetlerini zalimleri aklamak için sarfetmenizi de sizin cehaletinize veriyorum veyahut taraflı yazınıza…

  Cevapla
 • 3. yalçın  |  Eylül 9, 2008, 23:30 p

  ebu süfyan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.a) e karşı savaşmıştır.
  oğlu muaviye Hz. Ali(a.s)e karşı savaşmıştır.
  torunu olan yezid(Allah’ın laneti onun üzerine olsun)de cennet gençlerinin efendisi olan Hz. Hüseyin(a.s)ile savaşmıştır.
  Şimdi siz hak ile batılı birbirinden ayırın bakalım .

  Cevapla
 • 4. musa Saban  |  Ekim 13, 2008, 23:30 p

  bir vicdan bu kadar mi korelir, kayitsiz sartsiz baglilik bu kadar mi aklin (en buyuk nimet) onune gecer veya daha da acisi ,bir insan arastirmasini kendi anlayisini daha da sbitlestirmek icin mi yapar yoksa, dogruyu bulmak icin mi?Ne diyeyim ki, o zaman size bir dua edeyim,’ Allah sizi ahirette muviye ve yezitle hasir nesir etsin!”

  Cevapla
 • 5. heybet  |  Ekim 29, 2008, 23:30 p

  muavviye denilen kişi hutbelerde peygamberimizin amca oğlu vedamadı hz.ali’ye küfür etme geleneğini başlatmıştır.ayrıca sıffin savaşında yenileceğini anlayınca yüce kitabımızı parçalatmış askerlere mızrakların ucuna yüce kitabımızın sayfalarını koymalarını emretmiştir.bumudur müslümanlık?bumudur sahabelik?hele oğlu yezid hz.hüseyinin kafası onun önüne gelmiş sopayla o eşsiz insanın kafasına vurmuş alay etmiştir.şimdi soruyorum bunlara nasıl hz.denir hangi müslüman bunlara hazret der?o zaman bunlara hazret diyen birisi hz.aliyi ve hz.hüseyini sevmiyor olur.

  Cevapla
 • 6. erdoğan sadak  |  Şubat 16, 2009, 23:30 p

  siz ve sizin gibi islamı yaşayan düşüncelere cok açık ve net sorum olacak? araştırın alemde bi tane numunelik varmıdır.ebu süfyan, maviye,yezit. ismini oğluna koyup ve iki kollarıyla kucaklayıp canım bitanem oğlum benim ben senden gurur duyuyorum varmıdır koysana oğluna bu isimleri. ve sonrada yaz yazabildiğin kadar. Yüce Allahın adaleti her zaman haktan yanadır.

  Cevapla
 • 7. ehlibeyt sevdalisi  |  Şubat 18, 2009, 23:30 p

  yazilarinizi okudum yezidi savunanlar allahin düsmanligini kazanmistir zira allah c.c bir buyrugunda diyorki düsmanimla düsman dostumla dost olun sakin dostuma düsman düsnanima dost olmayin demistir kim kalkipta ebu sufyani severse allaha karsi gelmis olur kim oglu muaviyeyi severse allaha kafa tutmus olur (hasa) ve kimki laneti yezidi severse allahin buyrugunu yerine getirmemis olur yani düsmanini severek dostu olmaya calisir selam hasan huseyin ve ehlibeyte lanet olsun yezide simr’e velide bu sözcügü hep kullanin kullaninki allah sefaetciniz olsun yezide ve babasina ve dedesine lanet edinki allah size rahmet etsin ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMED’IN VE ALI MUHAMMED VE A.F

  Cevapla
 • 8. ehlibeyt sevdalisi  |  Şubat 18, 2009, 23:30 p

  yezid hayati boyunca sarap icmis kadinlar oynapmis müzik dinlemis kardesiyle annesiyle ve kizlariyla iliskiye girmis ve bundanda alcagi imam huseynin o mübarek basini kastirmis islamin kanina girmis simdi size yezidin bi siirini okuyucam o insanin kendi agzindan cikmistir demiski BEN MÜZIK SESIYLE EZAN SESINI UNUTTUM VE BEN YASLI OYNAYAN KADINLARI CENNET HURILERINE DEGISTIM VE HERKES BILSIN BEN ATALARIMIN INTIKAMINI MUHAMMED DEN ALDIM OGLUNUN BASINI KESTIM hepsi yezid in o lanetli agzindan cikmistir simdi size soruyorum böyle bi insanimi severek allaha yaklasilir yoksa her seyi borclu oldugumuz seyyidi ve sehidi süheda imam huseynimi simdi ister yezidi babasini ve dedesini sevip yerinizi allahin cehennaminde bulun ins yok eger cennete girmek isteyenler imam huseyne ve onun kerbelasina sarilsinlar kurtulusa ersinler bide ayrilmadan size müjde vereyimtabi cenneti isteyenler icin müjde ALLAH tur daginda musa peygambere diyorki ey habibim musa sunu bilki kimki imam huseyin icin göz yasi dökerse ona cennetimin garanti olur cehennemim haram olur bunu kendi celalime ve izzetime yemin ederim buyrugum budur diye buyurmustur ama layikiyla yapana budur kardeslerim simdi siz karar verin yezid babasi muaviye dedesi ebu süfyanmi yoksa muhammed s.a.a.v ali fatima hasan hüseyinmi sakin ikisini bir arada yürümeyin yoksa küfre saparsiniz buda size kardeslik görevim olsun tutana ne mutlu tutmayana diyecek bi sözüm yok hadi kendinize iyi bakin allaha emanet olun ins

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kitap indir

Gençliğin imanını sorularla çaldılar Pdf formatında indirmek için resmin üzerine tıklayınız. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek yada farklı formatta indirmek için buraya tıklayınız.

Blog Stats

 • 2,088,008 hits

GençMücahid.Net


%d blogcu bunu beğendi: