beş vakit namazın vakitleri.

Mart 13, 2007 at 23:30 p 3 yorum


Beş vakit olarak farz kılınan namazların hangi vakitlerde kılınması gerektiğini de yine Peygamberimizin hadislerinden takip edelim:

İbnu Abbâs (r.a.) anlatıyor: Resûlullah (s.a.s.) buyurdular ki: ‘Cibrîl (Cebrâîl) bana, Ka’be’nin yanında iki gün imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldırdı (Yani, güneşin, gökyüzünde çıktığı en yüksek noktadan batıya doğru meyletmeye başladığı anda). Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldırdı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldırdı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldırdı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldırdı. İkinci gün yine geldi ve bana imam oldu. Bu defa öğleyi, önceki günkü ikindinin vaktinde her şeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldırdı. Sonra ikindiyi, her şeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldırdı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldırdı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldırdı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldırdı.’

Sonra Cibrîl (a.s.) bana yönelip: ‘Ey Muhammed!’ dedi: Bunlar senden önceki peygamberlerin (aleyhimisselâm) vaktidir (yani, Kadı Ebu Bekir el-Arabî’nin açıklamasına göre, namaz vakitleriyle ilgili benzeri bir genişlik, bütün peygamberlere tanınmıştır). Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!’ dedi (Tirmizî, ‘Salât,’ 1; Buhârî, ‘Mevâkîtu’s-Salât,’ 1). Hadîste görüldüğü gibi Cebrâîl (a.s.) bizzat gelip Peygamberimize imam olarak, beş vakit namazın ilk ve son vakitlerini iki gün tatbikatla öğretmiştir. Bu hadisten hareketle İslâm hukukçuları beş vakit namazın belirli vakitlerle sınırlandırılmış bulunduğunun sahîh ve sağlam hadîslerle sâbit olduğu hususunda icmâ etmişlerdir. Bundan dolayı da ilk günden günümüze kadar bütün Müslümanlar namazların bu vakitleri konusunda ihtilâfa düşmemiş ve onları (bazı Şiîler dışında) bu beş vakitte kılmışlar; hâlâ da beş vakit olarak kılmaktadırlar.

Reklamlar

Entry filed under: Fetva, Fıkıh, Hadis, hadis-i şerif, islam anayasası, islam hukuku, Namaz, vakit.

Hadislerde 5 vakit namaz. namaz günahları temizler mi

3 Yorum Add your own

 • 1. muhammed özkul  |  Mart 19, 2007, 23:30 p

  anamadim birsey var. eyer bes vakit namaz okadar cok önemlise neden kuranda yazili yeri yok. namazin anlami bile atese secde etmek demekmis. üc büyük kitapda (yani kuran, incil ve tevrat) namaz sözü gecmiyor. onun yerine salat var, salatin manasi ise arapcada duadir.
  ve birsey daha söylemek istiyorum isra suresinde ayet “aksam günes batinca taki geceye kadar dua et sabaha da kurani oku ozaman melekler sahitdir diyor”.
  nerede sabahi kalk namaza dur yaziyor. kardeslerim islam dinini eski hurafelerden kurtarrarim. hürrmetler MUHAMMED OEZKUL

  Cevapla
 • 2. s..k.  |  Nisan 9, 2007, 23:30 p

  Allahi tanimayan putperestler dahi puta taparken secde ederlerdi. kuranda 3 sey var. dua zikir tesbih.namazdada 3 sey var.dua zikir.tesbihki(alah c.c. i ovgu). 3 hareket varki ayrica : kiyam ayakta.ruku 90 derece agilerek. secde ki yerde. Bu her3 harekette de dua zikir tesbih var. patrona is sorarken bile belirli bir saygi davranis gorulur. yuce yaradana ki bu alemleri yaratti elbette itaat vardir. maddi ve manevi yonden huzurumuzun temini icin ihtiyacimiz var ona.ruhumuzun derinliklerinde onu hissederiz.allaha inanmayanlar bile icindeki boslugun musluman olduktan sonra onunla doldugunu gormusler
  size genis bir zamanda daha cok sey gonderirim.akillara durgunluk veren bir guzellik ortaya cikar. guzel bir inanisin arkasindan.huzur duyarsin.paraya mala mulke dunyaya kole olmazsin. ama onlar sana kole olur. sen mal mulk ararken ayagina kendisi gelir.

  Cevapla
 • 3. yemek  |  Mart 30, 2009, 23:30 p

  mükemmel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kitap indir

Gençliğin imanını sorularla çaldılar Pdf formatında indirmek için resmin üzerine tıklayınız. Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek yada farklı formatta indirmek için buraya tıklayınız.

Blog Stats

 • 2,114,786 hits

GençMücahid.Net


%d blogcu bunu beğendi: